500 Lat Reformacji

W tym roku, 31 października, mija 500 lat od ogłoszenia przez Marcina Lutra 95 tez, które umownie dały początek reformacji kościoła, zmieniając dzieje Europy i świata. Jak w większości polskich miast, także i w Kole, już w drugiej połowie XVI wieku, pojawili się zwolennicy ruchów odnowy chrześcijaństwa, a jednym z cenniejszych świadków historii jest budynek Kościoła Opatrzności Bożej Parafii Ewangelicko – Augsburskiej.
Wspólnie z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim oraz Kościołem Wolnych Chrześcijan organizujemy wieczór poświęcony temu jubileuszowi.
W sobotę 28 października o godzinie 19:00 w Centrum (ul.Niezłomnych 5) odbędzie się koncert Jurka Dajuka z zespołem, a przed nim prelekcję wygłosi pastor Waldemar Wunsz.

Jurek Dajuk to absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej, Wydziału Wokalno – Aktorskiego – laureat pierwszej nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1985 r, którą otrzymał za wykonanie Psalmu 23, do którego napisał muzykę. Swoją muzyczną przygodę zaczął na polskiej scenie w latach 80-tych przechodząc kolejne etapy wędrówki muzycznej poprzez piosenkę turystyczną, poezję śpiewaną, wykonując muzykę klasyczną i operową. Swoją pasję rozwinął jednak najbardziej wykonując Negro Spirituals, Gospel oraz muzykę Hebrajską. Do dnia dzisiejszego koncertując w ponad 30-stu krajach, przemierzając trzy kontynenty, był między innymi kilkakrotnie w USA, Kanadzie, Wenezueli, Panamie, Kosta Rice, Nikaragui, Południowej Afryce, Mozambiku, Ukrainie, Rumuni. Dotarł też ze swą muzyką do egzotycznych miejsc takich jak plemię Kosa, Zulusów czy też Indian Navaho. Odbył tourne po wielu krajach Europy, biorąc wielokrotnie udział w międzynarodowych festiwalach muzyki sakralnej (International Church Music Festival): Coventry (Wielka Brytania), Bern (Szwajcaria), Oberamergau (Niemcy). Wraz z swoją żoną Małgorzatą i zespołem koncertuje w kościołach, filharmoniach, szkołach, na ulicach, ambasadach, festynach, w więzieniach, sierocińcach, itp. Program muzyczny prezentowany jest w małym składzie np. 5-7 osobowym, przy użyciu głównie instrumentów akustycznych (fortepian, skrzypce, gitara, wiolonczela, flet, klarnet, instr. perkusyjne, kontrabas). Koncerty odbywają się również w obsadzie chóru gospelowego i orkiestry kameralnej. Od roku 1990 Jurek był głównym wokalistą Stowarzyszenia Chrześcijańskich Muzyków pod nazwą Missio Musica, które zrzesza kilkudziesięciu zawodowych muzyków z całego kraju.